מאמן תזונה, תזונאי והתהום שביניהם

 

נתחיל מהסוף: בין מאמן תזונה לתזונאי עומד האזרח הנבוך והמבולבל שרוצה אורח חיים בריא והרזייה.

אז מה יותר טוב- מאמן תזונה או תזונאי? זה כמו לשאול "מה יותר טוב – קפה או תה?"

שניהם טובים, למרות שהם שונים ותהום פעורה ביניהם!

אז מה השוני ?

ההבדל בין מאמן תזונה לתזונאי הוא גדול ומשמעותי ביותר.

כדי לבחור מה מתאים לך יותר בתקופת זמן זו בחייך כדאי לשאול את עצמך – מה נדרש לך ברגע זה כדי לשפר את איכות החיים שלך ולרזות?

יתכן, שהיום נחוץ לך ידע. מעולם לא עשית דיאטה בעבר, לא קבלת תפריטים מתזונאי מוסמך, לא קראת בספרים על תזונה בריאה ומרזה ולא שמעת הרצאות על מה נדרש כדי לאמץ אורח חיים בריא ולרזות.

במקרה זה ברצונך לקבל מידע, ייעוץ והדרכה שיענו לך על השאלות של: מתי וכמה כדאי לאכול לפי מצב בריאותך,

כמה כדאי לעשות פעילות גופנית, כמה כדאי לשקול בגילך ובמצב בריאותך ועוד. במקרה זה הכתובת שלך היא תזונאי!  הוא איש המקצוע שלמד במסלול ארוך של ארבע שנים ורכש ידע רב מאד.

יחד עם זאת, יתכן שהיום מצבך שונה לחלוטין. רכשת את הידע הנחוץ לך מתזונאי, או מהרופא המטפל שהציע תזונה מאוזנת, או מהספרות העשירה, או ממקורות מידע אמינים נוספים. ידוע לך מה לאכול, כמה ומתי. ידוע לך כמה פעילות גופנית נחוצה לך ולאיזה משקל כדאי לשאוף (120 ק"ג לגובה של 1.60 מטר אינו מתאים כמובן לבריאות ולאורח חיים תקין…).

למרות הידע הרב שברשותך, היישום לא עובד. ניסית לעקוב ולמלא כמיטב יכולתך אחרי הוראות התזונאי, אך מבחינה רגשית אין באפשרותך ליישם את ההוראות.

כאן מופיע לעזרתך מאמן התזונה, Nutrition Coach שהוא מאמן אישי, שעבר הכשרה בבית ספר להכשרת מאמנים המוכר בלשכת המאמנים בישראל.

מאמן אישי בתחום התזונה  Nutrition Coach  , אינו דיאטן או תזונאי. תפקידו לסייע לך ליישם את הידע שיש לך ולהתמקד בשינוי הרגלים שמעכבים אותך כמו אכילת לילה, בולמוסים, אכילת יתר באירועים וסופי שבוע. בנוסף לכך, מאמן התזונה מתמקד בהתמודדות עם אכילה רגשית, בה הרגשות כמו כעס מוגזם, או פחד ובדידות מנהלים אותך.

המאמן רוכש כלים אימוניים ומיומנויות ייחודיות המוכחות במאות מחקרים ומאמרים, המבוססים על הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, הפסיכולוגיה הפילוסופית והפסיכולוגיה החיובית שמאפשרים לך לנהל את הרגשות וכתוצאה מכך לאזן את האכילה. בין מיומנויות האימון העיקריות: שאלות פתוחות, הקשבה ברמה מלאה למתאמן, שיקוף, העצמה והוקרה. בכך לשנות הרגלים דרך האימון קוגניטיבי, והתגברות על אכילה רגשית בכלים אימוניים שונים ומגוונים.

קיים היום שיתוף פעולה פורה בין רופאים מומחים לתזונה, דיאטנים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים לבין מאמני תזונה ומאמני בריאות.

הרופאים והתזונאים מאבחנים, מייעצים ומדריכים. מאמני התזונה ומאמני בריאות מלווים ומאמנים את המתאמן ליישם את הידע שיש לו.

אחת הדוגמאות הנפוצות לשיתוף פעולה הוא בהפרעות קשב וריכוז. הפסיכיאטר מאבחן. התזונאי מציע תפריט תזונה מתאים כדי להפחית או למנוע נטילת טבליות כימיות. מאמן התזונה יאמן על סמך האבחנה והתפריט של הרופא והתזונאי, לשינוי הרגלים ולהפחתת כעסים בכלים אימוניים מוכחים במחקר.

לאיזה מאמן תזונה Nutrition Coach  כדאי לפנות?

א. חשוב לזכור שמאמן באנגלית תקינה הוא Coach  ולא Coacher.  השימוש במילה קאוצ'ר – coacher היא סלנג עברי, שאינו מתאים לשיח המקצועי ומוזיל את התייחסות הציבור לתחום חשוב זה.

ב.  כדאי לבדוק אם המאמן רכש את הכשרתו בבית ספר לאימון המתמחה בשינוי הרגלים, אכילה רגשית ניהול כעסים ומערכות יחסים ומוכר בלשכת המאמנים בישראל ובאיגוד המאמנים הבינלאומי ICF. חשוב שהמרצים באותו בית ספר הם מאמנים ומורים ותיקים בתחום האימון לתזונה ואורח חיים בריא ונבון, ונושאים דרגה בכירה של לשכת המאמנים בישראל – MCIL.

ג.   מומלץ להתבונן בעיון באוכלוסיית הבוגרים של בית הספר בו הוכשר המאמן ובתגובותיהם לקורסים השונים של בית הספר לאימון ולבחור את המאמן המתאים ביותר מתוך בוגרי ביה"ס.

 

לסיכום:

קיים הבדל תהומי בין מאמן תזונה לתזונאי/דיאטן בהכשרה, בגישה, במיומנויות ובתחום העיסוק.

מומלץ לגשר על התהום בעזרת שיתוף פעולה בין העוסקים בשני תחומים שונים ומשמעותיים לבריאות הציבור למען העלאת רמת הידע, המודעות והיישום.

חשוב מאוד שמאמן תזונה לפי הקוד האתי של לשכת המאמנים ולפי חוק הסדרת מקצועות הבריאות לא יציג עצמו כדיאטן או תזונאי ללא ההכשרה המתאימה במוסדות המוסמכים להכשרת תזונאים ודיאטנים.

חשוב לא פחות, שדיאטן או תזונאי, לא יציגו עצמם כמאמני תזונה ללא הכשרה מתאימה והסמכה בבית ספר המוכר בלשכת המאמנים בישראל.

א. לקוד האתי של לשכת המאמנים בישראל לחצו כאן. 
ב. לחוק הסדרת מקצועות הבריאות לחצו כאן .